עורך דין הוצאה לפועל

הוצאה לפועלצמד המילים "הוצאה לפועל" מאיים על כל אדם מן השורה, אשר מדמיין מעקלים גברתנים המעמיסים על כתפיהם הרחבות את רכושו, בשל חוב פעוט לבעל המכולת השכונתית, שנשכח מן הזיכרון. אלא שהוצאה לפועל הוא גוף המיועד לשרת את אזרחי המדינה הרבה מעבר לכך, ובעצם נועד להעניק אכיפה חוקית לפסקי דין שניתנו על ידי בתי המשפט השונים, ובהם נמצא אדם חייב לרעהו או למדינה, מכל סיבה שהיא: מזונות, משכנתאות, הסדרי תשלום עסקיים וכדומה. הסמכות שניתנה לגוף זה היא רחבה וכוללת אמצעים רבים בניהם: עיקול מטלטלין, עיקול נכסי נדל"ן, הגבלות על החייב לרבות עיקול חשבונו בבנק ו/או צו עיכוב יציאה מהארץ ואף הוצאת צו מעצר ומאסר כנגדו.

אדם העומד אל מול תיק הנפתח כנגדו בהוצאה לפועל, לא תמיד מודע לעומק הבור אשר עומד לפתחו ועד כמה עתידה הקרקע הבטוחה להישמט תחת רגליו. סכסוכים פשוטים עם חברת התקשורת בגין אי השבת ממיר שעלותו מסתכמת במאות בודדות של שקלים, עשויה להביא לחוב מנופח פי עשרת מונים, מגבלה על חשבון הבנק וחטיפת נתח אימתני ולא סביר מכספו של אדם. לעיתים הרצון לצדק מניע אדם שלא לשלם חוב כפי שהתבקש (במקרים בהם קיימת אי הסכמה על החוב), לעתים מצב כלכלי רעוע אליו נקלע ובלא מעט פעמים חוסר מודעות  והתנהלות לקויה גם של הנושה שעומד כנגדו. לכל הללו אין השפעה על התהליך ועל התוצאה, כאשר אושרה פתיחת התיק בהוצאה לפועל.

עורך דין הוצאה לפועל הוא הגורם המקצועי המוסמך, אשר מכיר את תהליך הגביה ואת הערכאות הפועלות סביבה, ובזכות ידיעותיו וניסיונו יוכל לעצור את גלגל השלג העצום ולהביא לסיום התהליך באופן הוגן. ישנם לא מעט פרמטרים שניתן לעשות בהם שימוש בהתמודדות עם תיקי הוצאה לפועל מצדו של החייב. ערעור על עצם מהות החוב, ערעור על גובה החוב, הצגת אי יכולת כלכלית לתשלום וכן אמצעים פרוצדורליים כגון צו עיכוב יציאה מהארץ שניתן על ידי רשם ההוצאה לפועל מבלי שניתנה לחייב הזדמנות כנגדו.

בבחירת עורך דין הוצאה לפועל חשוב לבחור בעורך דין שזהו תחום התמחותו ובאמתחתו ניסיון והיכרות מעמיקה עם עולם המושגים הנלווה לכך. עורך דין מקצועי המכיר את המערכת כולה ידע לנתב בה את דרכו ולהוביל את הלקוח אל פתרון נוח, מבלי להותיר עליו כתם של אדם בעל חוב על המשמעויות המתלוות לכך. דבר חשוב לא פחות בפניה לעורך דין היא לחשוף בפניו את כל התמונה ללא כחל ושרק, על מנת שלא לייצר מצב בו התובע את חובו, באמצעות עורך דינו, ישלפו כנגדו נשק שאינו מכיר. גם כאשר מדובר בחובות גדולים (חשוב לציין כי תיקי הוצאה לפועל מוגבלים ל-50000 ₪), ביכולתו של עורך דין מומחה למצוא את שביל הביניים ולהשיג ללקוחו את ההפטר הנכסף.

עורך דין הוצאה לפועל
5 (100%) 4 votes